Serwis światłowodów medycznych

Firma OPTEC s.c. od 30 lat prowadzi serwis gwarancyjny i pogwarancyjny światłowodów medycznych wszystkich możliwych standardów, od kabli firm niemieckich, ze Stanów Zjednoczonych, po dalekowschodnie. Nasze naprawy przeprowadzane są przez wykwalifikowanych pracowników przy użyciu specjalistycznego sprzętu i urządzeń. Dysponujemy ogromnym doświadczeniem, wiedzą oraz zapleczem technicznym, które pozwala na dokonanie profesjonalnych napraw.
Do typowych uszkodzeń światłowodów medycznych należą:

  • nieszczelności osłony,
  • zabrudzenie, porysowanie, degradacja czoła końcówek światłowodowych,
  • urwanie końcówki od strony przyrządu,
  • połamanie włókien światłowodowych w różnych miejscach kabla światłowodowego.

Nieszczelności osłony mogą powstać w przypadku szarpnięć, kontaktu kabla z: krawędziami stołów, szafek, wózków medycznych, ostrymi narzędziami medycznymi. Może nastąpić całkowite rozerwanie osłony – na całym jej obwodzie lub punktowe. Naprawę taką nazywamy wówczas doszczelnieniem osłony – wklejenie odcinka węża silikonowego w miejscu nieszczelności specjalnym klejem wytrzymującym warunki sterylizacji. Nie należy lekceważyć nawet pojedynczych punktów nieszczelności, ze względu że zalanie płynami włókien światłowodowych skraca ich żywotność.

<— Kliknij na kółku ze strzałkami i przesuń myszką —>

Przed naprawąPo naprawie
Przed naprawąPo naprawie

Na zdjęciach pokazano realizacje doszczelnienia osłony z całkowitym rozerwaniem i punktowym.

<— Kliknij na kółku ze strzałkami i przesuń myszką —>

Przed naprawąPo naprawie

Na zdjęciach przedstawiono czoła światłowodów przed i po szlifowaniu i polerowaniu.

W przypadku zabrudzenia, trwałych osadów, porysowania, degradacji czoła końcówek światłowodowych należy wykonać ponowne ich szlifowanie i polerowanie. Najlepszy efekt uzyskujemy w przypadku, gdy uszkodzenia takie są powierzchowne. Nie da się ocenić organoleptycznie czy końcówkę da się oszlifować i uzyskać wysoki poziom transmisji. Dopiero faktyczne oszlifowanie końcówki pokazuje, czy nie posiada ona ukrytych defektów (np.degradacja kleju pomiędzy włóknami światłowodowymi).

Urwanie końcówki najczęściej występuje od strony przyrządu. Bardzo często zewnętrzna osłona silikonowa pozostaje nieuszkodzona, uszkodzenia są wewnętrzne: wyrwana sprężyna z tulei osłony, połamane włókna. Gdy lekko ściśniemy palcami przy końcówce osłonę, da się wyczuć taką urwaną sprężynę. Nie należy nadal używać takich kabli, nawet jeśli jest mała ilość połamanych włókien. Sprężyna taka może rozerwać osłonę tego kabla, jak i spowodować uszkodzenie innych elementów leżących obok, czy też zranić samego użytkownika lub pacjenta. Stosuje się wówczas skrócenie kabla z jednej strony. Ucina się końcówkę  w miejscu połamanych włókien, skraca osłonę kabla oraz na nowo wkleja tuleje osłony, samą końcówkę, a w niej wiązkę włókien światłowodowych.  W przykładzie mamy końcówkę, w której właśnie jest uszkodzona mała ilość włókien światłowodowych.

<— Kliknij na kółku ze strzałkami i przesuń myszką —>

Przed naprawąPo naprawie

Na zdjęciach przedstawiono końcówkę przed wykonaniem skrócenia jak i po.

<— Kliknij na kółku ze strzałkami i przesuń myszką —>

Przed naprawąPo naprawie

Na zdjęciach przedstawiono czoła światłowodów przed i po szlifowaniu i polerowaniu.

W przypadku połamania włókien światłowodowych w różnych miejscach należy wymienić całą wiązkę włókien.  Standardowo stosuje się włókna o średnicy 50μm, w wiązce kabla o średnicy 3,5mm znajduje się około 4000 włókien. Nie możliwe więc jest wyodrębnienie z wiązki włókien pojedynczych połamanych włókien. Przy zdiagnozowaniu konieczności wymiany wiązki, ważne jest sprawdzenie czy da się oczyścić starą osłonę i ponownie ją wykorzystać. Radzimy samodzielnie nie próbować wyjmować starej wiązki z osłony, bardzo łatwo wówczas nawbijać sobie połamanych włókien. Przy połamanych włóknach światłowodowych, oprócz braku transmisji światła na końcówkach kabla, obserwujemy sztywność osłony i brak możliwości ułożenia jej w linii prostej.

Serwis światłowodów medycznych to również naprawy elementów światłowodowych haków chirurgicznych, końcówkę do oświetlenia laryngoskopów, rektoskopów, amnioskopów, anoskopów, waginoskopów oraz naprawy kabli technicznych do mikroskopów.

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu z naszym działem serwis medycyna:

Wojciech Mińko

OPTEC s.c.
ZAKŁAD DOŚWIADCZALNO-PRODUKCYJNY OPTOELEKTRONIKI
ul. Alberta 6E
16-001 Księżyno k. Białegostoku
tel. (85) 743 74 17 wew. 107

e-mail: wojtek@optec.pl